Zaznacz stronę

Aktualnie wielu młodych ludzi i tych w średnim wieku zadaje sobie takie banalne dość pytanie, a mianowicie – czy praca na etacie jest faktycznie tym właściwym zajęciem? Czy może lepszym rozwiązaniem byłoby samozatrudnienie? Pytanie jest bardzo dobre, ale nie wszyscy potrafią udzielić na nie odpowiedzi.

W dzisiejszych czasach nie jest ciężko założyć swoją firmę. Wystarczy udać się do jednego okienka, a przynajmniej prawie w ten sposób można załatwić wszystkie formalności. Część działań można wykonać, nie wychodząc z domu. Założyć firmę jednoosobowa w ogóle jest łatwo, by zwykle koszty jej utworzenia są minimalne albo po prostu małe. Możliwość pracy o dowolnych porach, pełna swoboda, kontrola nad zarobkami – wszystko to wydaje się bardzo fajne i ciekawe. Taka praca przede wszystkim rozwija.

Prawnicy często wypowiadając się na ten temat, informują, że to faktycznie, tylko tak wygląda. Rzeczywistość jest zdecydowanie bardziej okrutna. Łatwo jest otworzyć firmę, ale utrzymać już trudniej. Trzeba pamiętać, że praca u siebie to nie zajęcie na 8 godzin dziennie, ale na zdecydowanie dłużej. Poza tym ciężko jest chorować, kiedy jest się w firmie pracownikiem i szefem w jednym. Kto wykona zlecenia, które już od jakiegoś czasu są realizowane? Z tym zawsze jest problem. Niewywiązanie się z powierzonych zadań to sprawa dla prawników. Niekiedy wynikają z tego bardzo poważne konsekwencje. Kolejna sprawa to na pewno to, że własna firma to masa papierkowej roboty. Nie wszyscy się na tym znają. Niektórzy popełniają błędy, a później nie potrafią się z nich wytłumaczyć. To prowadzi do problemów natury prawniczej. Jeżeli firma będzie polegała na współpracy tylko z jednym klientem czy kontrahentem, istnieje duże ryzyko, że jej właściciel straci pracę, a co za tym idzie, stały dochód. O ile w ogóle miał stały dochód, bo z własną firmą jest tak, że czasem dochód jest naprawdę satysfakcjonujący, a niekiedy na tyle mały, że trzeba jeszcze dokładać z oszczędności.

Osoby, które nie znają się na biznesie, nie mają pomysłów na to, jak go prowadzić, raczej powinny zrezygnować z tego sposobu zarabiania na życie. To może tylko doprowadzić do poważnych problemów i wówczas do akcji będzie musiał wkroczyć ktoś bardziej doświadczony – prawnik, a i tak nie wiadomo, jak zakończy się dana sprawa. Także warto na spokojnie przemyśleć, czy samozatrudnienie to dobry pomysł. Prawnicy radzą, by nie zabierać się za coś, na czym się nie zna. W firmie trzeba podejmować ważne decyzje i postępować w taki sposób, aby nie naruszyć prawa. Ktoś, kto nie ma w tym doświadczenia, wiedzy i kwalifikacji, nie poradzi sobie. A co komu z firmy, która i tak niedługo po prostu upadnie. Dlatego lepiej jednak rozejrzeć się za normalną pracą na etacie. Chyba że faktycznie ktoś ma dobry pomysł na siebie i doskonale wie jak rozkręcić ten biznes. Jeżeli ktoś ma o tym pojęcie, może spróbować, ale musi uważać, by nie doprowadzić do poważnych problemów i jeszcze poważniejszych konsekwencji. Szkoda, że nie wszyscy są rozsądni w tej sprawie.