Zgodnie z popularnym powiedzeniem, żaden człowiek nie jest samotną wyspą i kontakty międzyludzkie stanowią nieodłączną część życia nas wszystkich. Na swojej drodze spotykamy wiele różnych osób, z których to niektóre stają się naszymi przyjaciółmi, znajomymi, lub kimś, kogo zwyczajnie minęliśmy na ulicy i zaraz wyrzuciliśmy to z pamięci. Niekiedy jednak nawet z pozoru niewinna znajomość może przybrać niebezpieczny obrót. Chorobliwa ciekawość granicząca z obsesją sprawia, że kolega lub dobra koleżanka stają się nagle stalkerem. Co to właściwie oznacza?
Pod obserwacją
Stalking to zjawisko, z którym można było zetknąć się już wiele lat temu. Swoją oficjalną nazwę otrzymało jednak stosunkowo niedawno. Zostało również ujęte w odpowiednich przepisach prawnych, które precyzują jego definicję i określają konsekwencje, z jakimi się wiąże. Najprościej rzecz ujmując, jest to forma przemocy emocjonalnej, którą prześladowca nazywany stalkerem stosuje wobec swojej ofiary. Obiektem takiego niezdrowego zainteresowania może stać się dosłownie każdy – znajomy, były partner, przyjaciel lub zupełnie obca osoba. Szczególnie niepokojące są przypadki, w których stalker prześladuje przypadkowo spotkanego człowieka. Warto podkreślić, że nie należą one do rzadkości.

Psychiczne tortury
Prześladowca systematycznie dręczy swoją ofiarę, skutecznie wyprowadzając ją tym samym z równowagi. Problem polega jednak na tym, że czyni to przy pomocy działań, które z pozoru uchodzą za zupełnie nieszkodliwe. Mowa tutaj między innymi o prowadzeniu obserwacji, śledzeniu, pukaniu do drzwi, wykonywaniu telefonów oraz wysyłaniu wiadomości w różnej formie. Zwyczajny człowiek mógłby uznać, że nie ma się czego bać. Ofiara stalkingu żyje jednak w ciągłym lęku, który z łatwością może przerodzić się w paranoję i utrudnić właściwe postrzeganie rzeczywistości. Konsekwencje mogą być tragiczne, dlatego też prawo uznaje stalking za przestępstwo, którego popełnienie wiąże się z karą pozbawienia wolności do trzech lat. Wyrok wzrośnie do utraty wolności w wymiarze od roku do dziesięciu lat jeśli obiekt prześladowań w ich wyniku targnie się na swoje życie.
Przy współpracy: https://adwokat-kaliszewski.pl/