Zaznacz stronę

Tak naprawdę, jest to jeden z najbardziej poszanowanych społecznie zawodów. W praktyce oznacza to, że ludzie chętnie chcieliby takim adwokatem zostać. Nie wiedząc jednocześnie, z czym taka praca się wiąże.

Bycie adwokatem to owszem, reprezentowanie klientów przed sądem, prowadzenie ich obrony i inne tego typu rzeczy. Jednak żeby trafić do tego punktu, trzeba przejść niesamowicie żmudną, wieloletnią drogę. Mówi się o tym, że adwokaci zarabiają mnóstwo pieniędzy. Jest to prawda, jednak mnóstwo pieniędzy zarabiają Ci, którzy najpierw ogromne pieniądze zainwestowali w swoją edukację i rozwój kompetencji. To nie jest tak, że studia prawnicze same w sobie są gwarantem znalezienia świetnej pracy.

Historia zna wiele przypadków, gdzie ktoś po studiach prawniczych, czy nawet po aplikacji – po prostu w zawodzie nie pracuje. I niech nie zmyli tu nikogo kwestia tego, że mamy do czynienia z coraz większym wachlarzem opcji jeśli chodzi o prawnicze studia – więcej. Tak jest, bo kiedyś przecież prawo było wykładane wyłącznie uczelniach publicznych. Dopiero od pewnego czasu, wraz z rozkwitem szkolnictwa niepublicznego, można podjąć studia prawnicze także na wielu uczelniach w całym kraju. Często nie ma większych różnic kadrowych, bo w dużej części, na przykład w mieście gdzie mamy publiczny i prywatny kierunek prawo, wykładowcy się wymieniają. Ale nie w tym rzecz, wróćmy do samych studiów.

ksiazki-prawoDla kogo ten kierunek będzie odpowiedni? Na pewno dla osób, które nie zrażają się perspektywą czytania godzinami, każdego dnia. Na pewno dla osób, które pasjonują się historią, w kontekście społecznym i kulturowym, ale także w kontekście kształtowania się różnych norm – społecznych i obyczajowych. Na pewno osobom, które interesują się tym, co dzieje się w dzisiejszym świecie, jeśli chodzi o sytuację geopolityczną, socjologiczną. Wreszcie, to też świetny kierunek dla osób, które od lat mają na przykład plan na siebie – chcę zostać prawnikiem, mówi adwokat Andrzej Pazdyga z Torunia. A takich osób, wbrew pozorom, naprawdę nie brakuje i widać to na każdym kroku, gdzie mamy do czynienia z prawdziwymi pasjonatami. Inna rzecz, że kariera prawnicza często ma w rodzinach charakter pokoleniowy.

Przykładowo – prawnikiem był dziadek, jest nim ojciec, więc wybór ścieżki kariery dla córki czy syna, w ramach pewnej ciągłości, również pada na studia prawnicze. To wcale nie tak rzadka sprawa jak mogłoby się wydawać, ale ogólnie z tak swobodnym dostępem do edukacji jak dziś, studia prawnicze nie są już tak hermetyczne jak miało to miejsce jeszcze 2-3 dekady wstecz.