Tak naprawdę, jest to jeden z najbardziej poszanowanych społecznie zawodów. W praktyce oznacza to, że ludzie chętnie chcieliby takim adwokatem zostać. Nie wiedząc jednocześnie, z czym taka praca się wiąże.
Bycie adwokatem to owszem, reprezentowanie klientów przed sądem, prowadzenie ich obrony i inne tego typu rzeczy. Jednak żeby trafić do tego punktu, trzeba przejść niesamowicie żmudną, wieloletnią drogę. Mówi się o tym, że adwokaci zarabiają mnóstwo pieniędzy. Jest to prawda, jednak mnóstwo pieniędzy zarabiają Ci, którzy najpierw ogromne pieniądze zainwestowali w swoją edukację i rozwój kompetencji. To nie jest tak, że studia prawnicze same w sobie są gwarantem znalezienia świetnej pracy.
Historia zna wiele przypadków, gdzie ktoś po studiach prawniczych, czy nawet po aplikacji – po prostu w zawodzie nie pracuje. I niech nie zmyli tu nikogo kwestia tego, że mamy do czynienia z coraz większym wachlarzem opcji jeśli chodzi o prawnicze studia – więcej. Tak jest, bo kiedyś przecież prawo było wykładane wyłącznie uczelniach publicznych. Dopiero od pewnego czasu, wraz z rozkwitem szkolnictwa niepublicznego, można podjąć studia prawnicze także na wielu uczelniach w całym kraju. Często nie ma większych różnic kadrowych, bo w dużej części, na przykład w mieście gdzie mamy publiczny i prywatny kierunek prawo, wykładowcy się wymieniają. Ale nie w tym rzecz, wróćmy do samych studiów.
Dla kogo ten kierunek będzie odpowiedni? Na pewno dla osób, które nie zrażają się perspektywą czytania godzinami, każdego dnia. Na pewno dla osób, które pasjonują się historią, w kontekście społecznym i kulturowym, ale także w kontekście kształtowania się różnych norm – społecznych i obyczajowych. Na pewno osobom, które interesują się tym, co dzieje się w dzisiejszym świecie, jeśli chodzi o sytuację geopolityczną, socjologiczną. Wreszcie, to też świetny kierunek dla osób, które od lat mają na przykład plan na siebie – chcę zostać prawnikiem, mówi adwokat Andrzej Pazdyga z Torunia. A takich osób, wbrew pozorom, naprawdę nie brakuje i widać to na każdym kroku, gdzie mamy do czynienia z prawdziwymi pasjonatami. Inna rzecz, że kariera prawnicza często ma w rodzinach charakter pokoleniowy.
Przykładowo – prawnikiem był dziadek, jest nim ojciec, więc wybór ścieżki kariery dla córki czy syna, w ramach pewnej ciągłości, również pada na studia prawnicze. To wcale nie tak rzadka sprawa jak mogłoby się wydawać, ale ogólnie z tak swobodnym dostępem do edukacji jak dziś, studia prawnicze nie są już tak hermetyczne jak miało to miejsce jeszcze 2-3 dekady wstecz.