Zaznacz stronę

Niejednokrotnie osoby, które wzięły pożyczki w parabankach są niezadowolone z ich sposobu spłacania i szukają pomocy u prawników. Najczęściej jednak nie można nic zrobić, gdyż nie tylko umowa jest skonstruowana poprawnie i dobrze, ale także wynikające z przepisów prawnych kwestie działają na niekorzyść dłużnika. Warto byłoby zatem wiedzieć, jakie są różnice między kredytem a pożyczką.

Czy kredyt jest umową?

Kredyt w myśl prawa jest umową, która podlega prawu bankowemu. Oznacza to, że przy jego udzielaniu, instytucja finansowa zobowiązana jest do dokładnego sprawdzenia zdolności kredytowej klienta. To jednak nie wszystko, gdyż instytucja ta musi dokładnie poinformować klienta o wszystkich kosztach całego kredytu i dokładnie określić warunki jego spłaty. Jest to kwestia sprawdzana i egzekwowana, dlatego bankowy segment kredytów jest bardzo dobrze skonstruowany.

paragraf

Czym jest pożyczka?

Z kolei pożyczka to po prostu umowa nazwana zgodna z ustawą o kredycie konsumenckim. Oczywiście, określa on, że dokładne oznaczenie w umowie warunków spłaty, wysokości raty, kredytu, Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania oraz wielu innych kwestii musi być zaznaczona, ale nie ma tu nacisku na dokładne informowanie klienta. Co więcej, instytucje pożyczkowe nie muszą przejmować się sposobem, w jaki klient zdobędzie finansowanie rat pożyczki. Tutaj nie gra roli kwestia historii czy zdolności kredytowej.

Jaka jest różnica?

Jest jednak jeszcze jedna, definicyjna różnica pomiędzy kredytem a pożyczką. Kredyt musi dotyczyć pieniędzy. To taki rodzaj pożyczki, który skupia się na udzielaniu innym pieniędzy – w formie gotówki czy przelewu – ale zawsze przy pieniądzach. Z kolei w przypadku pożyczki, może być to umowa na wiele dóbr materialnych. Kwestią jest udostępnienie tej rzeczy przez pożyczkodawcę i zobowiązanie się do jej zwrotu w niepogorszonym stanie przez pożyczkobiorcę. Często umowy są jednak płatne, co sprowadza się właśnie do stóp procentowych i oprocentowania w ogóle – czyli do odsetek.

młotek

Kredyty są dużo bardziej bezpieczne, w związku z tym, że są udzielane tylko osobom sprawdzonym, a wartość danej raty nie może przekraczać konkretnej, dość rygorystycznie ustalonej kwoty całościowej. Oczywiście, kredyty to także pożyczka droga i nieopłacalna finansowo, w której za jedną złotówkę oddaje się np. 2 lub 3, jednak nie da się ukryć, że to pożyczki pozabankowe są największym zagrożeniem dla konsumenta. Dlatego warto zwracać uwagę na niuanse definicyjne i zawsze dobrze i na spokojnie czytać umowy.

Współpraca: kancelaria z siedzibą w Krakowie