Zaznacz stronę

Jednym z najpopularniejszych dylematów początkujących przedsiębiorców są kwestie z rozliczaniem podatków – VAT oraz podatku dochodowego. Mamy dwie możliwości prowadzenia tego typu rozliczeń – opłaty miesięczne, bądź kwartalne. Biura księgowości w przypadku młodych przedsiębiorców najczęściej sugerują wariant pierwszy z powodu obawy, iż firma nie wygeneruje dużej kwoty na zakończenie kwartału. Cóż… Widać mają złe doświadczenia.

Regulacja kwartalna

Jednak z punktu widzenia ekonomicznego w przypadku przedsiębiorstw lepszą opcją jest regulacja kwartalna. Dlaczego? O zaletach tego typu rozliczeń w dzisiejszym artykule.

Podstawową zaletą rozliczeń kwartalnych jest fakt, iż przedsiębiorca ma do dyspozycji gotówkę, którą w standardowym cyklu rozliczeń miesięcznych musiałby oddać urzędowi skarbowemu. Posiadanie większej ilości kwot daje możliwość przeprowadzenia dodatkowych operacji oraz transakcji, które mogą przyczynić się do zysków. W konsekwencji znacznie łatwiej jest utrzymać płynność finansową, co w przypadku początkujących małych przedsiębiorstw ma kolosalne znaczenie. W gwoli przykładu – dysponując większymi kwotami w skali kilku miesięcy możemy wydłużyć okres spłat naszych klientów budując z nimi trwałe relacje.

kasa

Zwiększona elastyczność

Kolejnym walorem tytułowego rozwiązania jest zwiększona elastyczność. Kwoty przeznaczone na podatek można inwestować w celu osiągnięcia szybkiego zysku zakładając, że mamy taką możliwość, bądź umieścić sumę na atrakcyjnym koncie oszczędnościowym w celu jej pomnożenia. Co prawda w skali miesiąca będzie to kwota mało imponująca, ale w skali kilku lat może okazać się naprawdę spora. Najważniejsze w tego rodzaju dylematach jest to, że mamy wybór, a więc możemy działać elastycznie.

Jeśli szukasz pomocy prawnej przy podatkach i innych obszarach prawnych, sprawdź też https://pbkb-adwokaci.pl/doradztwo-prawne-krakow/.

Rzadsze cykle rozliczeniowe

Następna zaleta ma duże znaczenie zwłaszcza dla osób cierpiących na alergię związaną z urzędami. Rzadszy cykl rozliczeń to mniejsze narażenie na wizyty w urzędzie skarbowym. Deklaracje podatkowe wówczas będziemy składać zaledwie 4 razy w roku, a nie 12 jak ma to miejsce w przypadku rozliczeń standardowych. Warto podkreślić, iż rozliczenia kwartalne są szczególnie korzystne dla przedsiębiorców, których zyski rozkładają się w sposób nierównomierny. Najzwyczajniej w świecie przedsiębiorca posiada więcej czasu na zgromadzenie środków oraz faktur kosztowych co pozwala na zachowanie równowagi finansowej, która jest szczególnie istotna na początku przygody z biznesem.

podatki

Podsumowanie

Powyższe zalety sprawiają, że wybór powinien być prosty, jednak od każdej reguły istnieje wyjątek. Tak jest również w tym przypadku. Rozliczenia miesięczne mogą być w niektórych przypadkach korzystniejsze dla funkcjonowania przedsiębiorstwa. Tego typu przypadkiem są przedsiębiorcy występujący o zwroty VATu. Termin zwrotu liczony jest od chwili złożenia deklaracji, dlatego przy rozliczaniu miesięcznym przedsiębiorstwo dostanie szybciej należną gotówkę, która pozwoli na dalsze działania.