Zaznacz stronę

Windykacja (łac. vindicatio) oznacza dochodzenie swoich praw do rzeczy lub zapłaty zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Jakie są rodzaje windykacji i ich charakterystyka?

Pierwszy krok do windykacji

Jako podstawowy krok rozpoczynający windykację uznaje się monitorowanie płatności. Szacunkowe dane wskazują, że najskuteczniejszą formą pozyskiwania należności jest monitorowanie krócej trwającego zadłużenia (do trzech miesięcy, czyli tzw. „młody dług”). W związku z tym należy w miarę szybko podjąć działania windykujące, ponieważ daje to statystycznie największe szanse na odzyskanie zaległych płatności, jednocześnie nie narażając się na wysokie koszty. 
Nie jest możliwe dochodzenie skutecznej windykacji bez monitorowania płatności, co potwierdza windykacja w Krakowie. Na podstawie statystyk szacuje się, że najefektywniej jest windykować te należności, które są nieopłacone do trzech miesięcy od wskazania terminu płatności. Zatem, aby szybko zareagować i rozpocząć dochodzenie należności w terminie ( co statystycznie pozwoli najskuteczniej i przy użyciu niewielkich kosztów odzyskać dług), należy prowadzić regularny monit płatności.

szklanka

Dwa rodzaje windykacji

Sklasyfikować można dwa rodzaje windykacji:

– miękką (polubowną). Jak sama nazwa wskazuje polega na delikatnym nawoływaniu do uregulowania długów poprzez: rozmowy, wysyłanie pism, naliczanie odsetek. Aby zwiększyć skuteczność tradycyjnych narzędzi windykacyjnych, warto wprowadzić na pismach dodatkowe komunikaty o: przekazaniu sprawy do kancelarii windykacyjnej lub danych dłużnika do Biur Informacji Gospodarczej albo w ostateczności przekazaniu sprawy do sądu. Nowoczesnym rozwiązaniem jest publikowanie opinii o dłużniku na jego stronie internetowej lub portalach społecznościowych, które obecnie mają największy zasięg. 

– twardą (sądową) stosuje się najczęściej, gdy działania z zakresu miękkiej nie przynoszą oczekiwanych efektów.  Wtedy wierzyciel powinien sprawdzić wielkość długu porównując go do kosztów sądowych lub kosztów obsługi w kancelarii windykacyjnej.

Sprawdź także: https://adwokat-kaliszewski.pl/