Zaznacz stronę

Rok 2017 obfitował w dobre okazje do świętowania. Przy odrobinie kombinacji pracownik mógł uzyskać 5 długich weekendów w tym roku. Wraz z listopadem sytuacja się nie zmienia, ale to właśnie w przedostatnim miesiącu roku mamy jedyny dzień wolny przypadający na sobotę. 11 listopada ustawowo jest dniem wolnym od pracy i właśnie dlatego pracodawca musi oddać pracownikowi ten dzień. Jak go wykorzystać i kiedy on nie przysługuje?

Skąd taki przymus?

Przepis, który nakazuje pracodawcy oddać pracownikowi dzień wolny od pracy, jeżeli przypadające na sobotę święto jest wliczane w poczet dni wolnych, powstał w 2012 roku.
11 listopada jest świętem narodowym upamiętniającym odzyskanie niepodległości prze Polskę po 123 latach niewoli. Z tej okazji każdego roku przysługuje płatny dzień wolny. W związku
z tym, każdy z pracowników może wykorzystać ten dzień w innym terminie. Dzięki zmianom w przepisach, wielu pracowników nie patrzy już ze złością w kalendarz, tylko może wyczekiwać wymarzonego dnia wolnego od pracy.

Który dzień w zamian wybrać?

Żaden. A właściwie żadnego dnia pracownik nie może ustalić sobie samodzielnie. Pracodawca ma prawo odgórnie narzucić pracownikom dzień wolny, przy czym nie musi to być nawet ten sam dzień dla każdego z podwładnych. Istotne jest, że dzień wolny nie musi zostać wyznaczony po święcie, o którym mowa. Równie dobrze pracodawca może wyznaczyć termin wcześniejszy, co w tym roku może mieć proste zastosowanie. W związku z tym, że święto zmarłych przypada w środę, pracodawcy często przyznają pracownikom dzień wolny
2 lub 3 listopada, umożliwiając im tym samym podróż na groby bliskich.

Komu dzień wolny nie przysługuje?

Sama zasada dotycząca dnia wolnego może mieć zastosowanie do każdego innego dnia tygodnia, o ile taki dzień jest dla pracownika zwyczajnym dniem wolnym. Dla przykładu, jeżeli w trybie pracy tygodniowej środa jest zwyczajowym dniem wolnym, to dodatkowy dzień wolny musi zostać przyznany każdemu pracownikowi za 1 listopada. W innym przypadku, jeżeli sobota jest zwyczajnym dniem pracującym, to pracownik po prostu nie przychodzi tego dnia do pracy i dodatkowy dzień wolny mu się nie należy. Prawo do dodatkowego dnia wolnego nie przysługuje również wówczas, gdy święto wypada w niedzielę, która jest uznawana za dzień wolny z urzędu. A więc nawet jeżeli nie pracujemy w niedzielę, to nie zyskujemy prawa do dodatkowego dnia wolnego. Przepisy nie dotyczą również osób przebywających na urlopach macierzyńskich i zwolnieniach lekarskich.

Święto 11 listopada wypadające w tym roku w sobotę to okazja na dodatkowy dzień wolny w okolicach święta zmarłych 1 listopada. Warto jednak pamiętać, że to nie pracownik, a pracodawca ustala datę, w której oddaje pracownikowi przysługujące mu wolne z okazji święta. W przyszłym roku natomiast, wówczas, gdy święto niepodległości przypadnie
w niedzielę, pracownikowi nie będzie przysługiwał dodatkowy dzień wolny od pracy. Na razie jednak warto skorzystać z jednego dnia, który przed nami.